Meslekler

Her mesleğin özeldir ve hepsinin kendine göre zorluğu bulunmaktadır. Dünya üzerinde aralarında seçim yapabileceğiniz 12.000 binden fazla meslek var. Wikipedia‘ya da yer alan meslekler listesinde ülkemizde 2022 yılında tanımlanmış 750 civarı meslek bulunmaktadır. Her ne kadar seçim yapabileceğiniz binlerce kariyer meslekleri bulunsa da eğitim, maaş, iş hayatı, çalışma ortamı gibi gereksinimlere ihtiyaç duyulduğu için insanlar bunlar arasından en ideal olanı seçmek zorunda kalabilmektedir.

Sizler için en ideal olan mesleğe başlamanız için iyi bir özgeçmişe ihtiyaç duyabilirsiniz. Sitemizde yer alan CV örnekleri ile bir iş görüşmesine ve ardından bir işe girme ihtimalinizi artırabilirsiniz. Bu sayfada her mesleğe uygun CV örneklerini ve hazırlamanız için bir kaç fikir bulmuş olacaksınız.

Neden Mesleki CV?

Mesleki CV örnekleri gereklidir. Çünkü mesleklerin hepsi aynı özgeçmiş gereksinimlerine sahip değillerdir. Örneğin bazı meslekler için özgeçmişe fotoğraf eklemek önemlidir. Sanat ve Tasarım işiyle uğraşanlar için CV şablonu daha çok grafik veya görsel ağırlıklı olabilmektedir. Mesleğinize göre bazı sembolleri kullanmak göze daha iyi hitap edebilmektedir. Bu nedenlerle mesleklere göre CV hazırlamanın daha iyi olacağı tavsiye edilir.

Meslek CV’si hazırlarken sadece dikkat edilmesi gereken nokta görseller değildir. Renklerde mesleklere göre anlam taşımaktadır. Bir doktorun veya öğretmenin kırmızı bir üniforma giymesi ne kadar itici geliyorsa, hazırlamış olduğu özgeçmişinde de bu renkleri kullanması itici gelebilir. Bir çevre mühendisi için yeşil renklere ağırlık vermesi daha ideal olanıdır. Bu örnekler çoğaltılabilir. Teknoloji ile alakalı birinin mavi renk kullanması tavsiye edilir. Avukatların cübbelerinde bulunan renklerin bir anlamı olduğu gibi Mesleki CV Örneği hazırlarken renklerin mesleğinize uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Bir çok web sitesi sizlere hazır CV şablonları oluşturmak için fırsatlar sunar. Bunları çoğu ücretlidir ve belirli kalıpları bulunmaktadır. Ancak özgeçmiş bir insanın kartvizitidir. Her ne kadar belirli kalıplara göre hazırlanmış özgeçmişler insan kaynakları personelleri tarafından kolay bir şekilde okunabilse de, kişiliğinizi ve mesleğinizi yansıtan size özel bir özgeçmiş şablonu daha ideal olabileceğini düşündüğümüzden dolayı sizlere fikir vermesi açısından her mesleğe özel ücretsiz Word ya da PDF foratında özgeçmişler oluşturmak için buradayız.