İngilizce CV Örnekleri

İngiltere, Amerika ya da yurtışındaki bir iş başvurusu için Türkçe CV örneğinizi dönüştüremezsiniz. Bunun için İngilizce CV örnekleri hazırlamanız gerekmektedir. İnsan kaynakları yöneticilerini ikna etmek için yapmanız gerekenleri bu makalemizde paylaşmış olacağız.

İngilizce Konuşulan Ülkelere Başvuru

Küreselleşme ve uluslararası iş piyasası, birçok başvuru sahibi için İngilizce CV’yi bir zorunluluk haline getiriyor. Yurtdışında bir işe başvurmazsanız bile yurtdışı sermayeli şirketlere başvuracaksanız İngilizce CV örneklerine ihtiyaç duyacaksınız. ABD, Kanada, Büyük Britanya ve Avustralya dünyanın en önemli ekonomileri arasındadır. Bu ülkelerden birinde kariyer yapmak cezbedici olmasından daha fazladır.

Ancak Türkçe CV örneğinizi doğrudan İngilizce CV örneğine çevirerek başvurmak büyük hata olacaktır. Bir kere İngiltere’de özgeçmiş CV olarak adlandırılırken Amerika’da Resume olarak adlandırılmaktadır.

Amerikan CV ve Resume arasındaki farklar.

ABD veya İngiltere’de başvuruyorsanız, İngilizce’den zaten kaçamazsınız. İngilizce’yi iş dili olarak benimseyen başka bir ülkede uluslararası bir şirkette çalışmak istediğinizde de durum böyledir. Bazı Türk şirketinde de İngilizce konuşulmaktadır. İngilizce CV bu nedenle birçok şekilde kullanılabilir.

Ancak Amerika’da durum biraz farklıdır. İlk olarak, hangi formatın gerekli olduğunu bulun: CV veya resume. CV ABD’de özellikle akademik mesleklerde yurt dışı üniversite başvurularında talep görmektedir. Eğer bir akademik başvuru yapmıyorsanız resume hazırlama olasılığınız daha yüksektir. Büyük Britanya’nın yanı sıra Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’da da CV ile başvuru yapabilirsiniz. Amerikan CV ve resume arasındaki temel farklar aşağıda belirtilmiştir.

Resume

 • 1 Sayfadan oluşur.
 • Fotoğraf eklenmez.
 • Yaş,din,dil, cinsiyet gibi bilgilere yer verilmez.
 • Profesyonel özet yer almalı.
 • İşe göre özelleştirilebilir.
 • Eğitim bilgisi, iş deneyimden sonra gelir.
 • İş başarıları odaklıdır.
 • Akademik olmayan iş başvurularında kullanılır.

CV

 • 2 ile 20 sayfa kadar olabilir
 • Akademik başvurularda kullanılır.
 • Eğitim bilgisi,iş deneyiminden önce gelir
 • Eğitim başarıları odaklıdır.
 • Özelleştirilmez.

Resume ve CV arasındaki fark böyledir. Ancak bu durum sadece ABD’de geçerlidir.

İngilizce CV Hazırlama?

Temel olarak, English CV sadece iş deneyiminiz hakkında bilgi içermemelidir. Kişiliğiniz ve becerileriniz hakkında da fikir vermeli. Son yıllarda hangi başarıları kutladığınızı ve hangi zorluklarda ustalaştığınızı göstermelisiniz. Ancak İngilizce CV hazırlarken hikaye anlatmamalısınız. Çünkü bu firmalar kısa ve net bilgileri sever. Başvuracağınız pozisyonla alakalı bilgileri belirtmelisiniz.

Bunun yanında hobilerinizide belirtmenizde fayda vardır. Ancak İngilizce CV örnekleri hazırlarken hobilerinize ekstrem sporlar değil daha çok takım sporlarını yazmaya özen gösterin. Takım sporları, birlikte çalışmaya, gönüllü çalışmaya, bağlılık, tutku gibi niteliklerinizi gösterir.

İngilizce CV’nin Yapısı

İngilizce CV örnekleri hazırlarken Türkçe CV örneğinde ki gibi fotoğraf, yaş, cinsiyet, dil, din gibi bilgilere yer vermemelisiniz. Bu ayrımcılığı önlemek için alınmış bir karardır ve bunun için ayrımcılıkla mücadele yasaları vardır.

İngilizce’de Türkçe’de yer alan İ,Ç,Ö,Ü,Ğ,Ş ve küçük ı gibi harflar yoktur. Adınız yazarken bu harfleri kullanmayın.

Başlıklar

İngilizce CV örneği hazırlarken Resume ya da CV diye başlık atmanız gerekmez. İş veren zaten bunun bir CV olduğunu anlayacaktır. Bunun yerine Adınız ve Soyadınızı yazmanız yeterlidir. İngilizce CV örneğinizde kullanabileceğiniz başlıklar ve Türkçe karşılıkları aşağıdaki gibidir.

 1. Kişisel Bilgiler = Personal Details veya Contact Details
 2. Kişisel Profil = Personal Profile veya Summary (İsteğe Bağlı)
 3. Kariyer Hedefi = Career Objective (İsteğe Bağlı)
 4. Uzmanlık Alanları = Area of Expertise (İsteğe Bağlı)
 5. İş Deneyimi = Work Experience veya Professional Experience
 6. Eğitim = Education 
 7. Yurtdışı Deneyim = International Experience (İsteğe Bağlı)
 8. Beceriler = Skills 
 9. Hobiler ve İlgi Alanları = Hobbies and Interests (İsteğe Bağlı)
 10. Gönüllü Deneyim = Engagement veya Volunteer Experience (İsteğe Bağlı)
 11. Referanslar= References

Personal Details veya Contact Details

Bunun için ayrıca bir başlık girmenize gerek yoktur. Ad Soyad bilgisinin altına girilebilir. Kişisel bilgiler alanına ad soyad bilgisi, telefon, eposta ve adres bilginizi girmelisiniz. Telefonu yazarken Türkiyenin alan kodu olan +90 yazarak başlamalısınız. Eposta hesabınız ad ve soyad içermelidir ve gmail hotmail gibi güvenilir eposta uzantısına sahip olmalıdır. Bunların yanında Linkedin,facebook veya twitter gibi sosyal medya hesaplarınızıda belirtebilirsiniz.

Adres yazarken Türkiye’deki tam adresinizi yazmanız gerekmez. Zaten Türkçe olarak hazırlanan CV örneklerinde de bunu onaylamıyoruz. İnsanlar CV örneklerini hazırlarken kapı numarasına kadar yazmaktadır. Buna gerek yok! Kimse sizi işe almak için kapınıza kadar gelmez ayrıca kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. İngilizce CV örnekleri yazarken adres kısmına İlçe/İL ve posta kodunuzu eklemeniz yeterlidir.

ingilizce türkçe adres eposta ad soyad
Personal Details Kişisel Bilgiler İngilizce CV yazımı

Personal Profile/Summary

İngilizce CV örneklerinde kişisel profil alanı isteğe bağlıdır. Ancak bu başlığın olması genellikle hoş karşılanır. Personal profile yazarken kendinizi özetlemeniz gerekir hikaye anlatmanıza gerek yoktur. 2-3 paragraftan oluşmalıdır. Kişisel güçlü yönleriniz ve başarılarınız, şirkete neler sunabileceğiniz ve sizi neden işe almaları gerektiği hakkında bilgiler içermelidir. Kısa bir metin oluşturun kibirli ve abartılı görünmeyin. Yazabileceğiniz personel profile örneği;

Personel Profile

Experienced and passionate marketing manager with four years of experience, proven leadership and organizational skills. Looking to apply his abilities in a new, challenging context and help (Company Name) to shape and realize their marketing plans.

Objective

Kariyer hedefi tıpkı kişisel profil gibi zorunlu olmayan bir alandır. Bu başlık altında bu göreve neden ilgi duyduğunuzu ve ne elde etmek istediğinizi vurgularsınız.

Örnek-1

Kıdemli bir satış müdürü pozisyonu almak ve satış konusundaki bilgimi yükseltmek .

Örnek-2

(Şirket Adı) şirketinde genç bir oyun tasarımcısı pozisyonunu kazanmak ve yaratıcı ve profesyonel girdilerimle yeni video oyunlarının geliştirilmesine katkıda bulunmak.

İngilizce CV örneği hazırlarken eğer isterseniz Kişisel profil ve kariyer hedefi başlıklarını Personal Profile and Objective şeklinde birleştirebilirsiniz.

Professional/Work Experience

English CV örneklerinde iş deneyimi tıpkı Türkçe CV örneğindeki gibi ters kronolojik sıra ile yazılmalıdır ve aynı bilgileri içerir. En son çalıştığınız şirket adı ve şehir, göreviniz, çalışma tarihleri gibi genel bilgiler yazılmalıdır. Burada tam zamanlı işler, yarı zamanlı işler, stajlar ve serbest meslek faaliyetleri gibi işlerinizi belirtebilirsiniz.

Özgeçmişinizde çok fazla boşluk bırakmak istemiyorsanız, her iş deneyiminizi detaylandırabilirsiniz. Ancak bunu yaparken somut bilgilere yer vermeniz gereklidir. Çalışan sayısı, satış büyümesi, tasarruf, gibi bilgiler ve başlattığınız ya da bitirdiğiniz projelerden bahsedebilirsiniz.

Çalışma tarihinizi yazarken 03/2017 – 05/2020 şeklinde ya da halen çalışmaya devam ediyorsanız 03/2017 – present şeklinde belirtebilirsiniz.

work experience örneği
İngilizce iş deneyimi örneği stajyer

Education

Eğitim bölümü tıpkı iş deneyimi gibi İngilizce CV örneklerinin zorunlu bölümüdür. İngilizce CV örneklerinde eğitim bilgilerinizi yazarken okul, mesleki ve üniversite eğitiminizi yazabilirsiniz. Her ülkenin eğitim sistemi farklılık gösterdiği gibi bu alanı birebir dönüştürmek zordur ve onlar için anlamsız ifadeler taşıyabilir. Ancak Türkiye’de genel çeviri aşağıdaki gibidir. Eğitim bilgilerinizi yazarken bir danışmandan yardım isteyebilirsiniz.

İngilizce CV örnekleri yazarken eğitim bilgileri başlığında, bölüm, okul adı, mezuniyet tarihini yazmanız yeterlidir. Yine ingilizce cv hazırladığımız için şehir adını yazmamız daha iyi olacaktır. Eğer yüksek bir notla mezun olduysak mezuniyet notumuzuda eklememiz yararımıza olacaktır.

Lise: High School

Fen lisesi: High school of Science

Anadolu lisesi: Anatolian high school

Meslek lisesi: Vocational high school

Ön Lisans: Associate Degree

Üniversite: University

Skills

Beceriler İng CV örneğinin bir parçasıdır. İçinde Yabancı dil (Language Skills) ve Bilgisayar becerileriniz (Computer Skills veya IT Skills) yer alır. Beceri seviyelerinizi yazarken gerçekçi olun. Bu alanda boşluk bırakmamaya çalışın yabancı dil bilginizi yazarken Türkçe: Anadil (Turkish:Native speaker), English: Good ve bilgisayar becerilerinizi yazarken MS Office programlarını bildiğinizi belirtebilirsiniz.

Bu başlığı ayrı ayrı ele alabileceğiniz gibi tek başlığın altında da belirtebilirsiniz. CV’de dil seviyelerini yazarken aşağıdaki kelimeleri kullanabilirsiniz.

Dil Seviyeleri

Ana Dil: Native speaker / mother tongue 
Temel / Başlangıç/Yeterli: Basic knowledge / beginner / Proficient
İyi / orta düzey: Good / intermediate
Çok İyi / İleri Düzey: Very good / advanced
Akıcı: Fluent 
skills ingilizce cv
skills ingilizce cv örnekleri

Skills (Beceriler) böyle belirtebileceğiniz gibi ayrı ayrı da belirtebilirsiniz. Doğrudan Languages ve IT-Skills şeklinde altlarını doldurabilirsiniz. Becerilerinizi ing CV örneğinizde aşağıdaki görseldeki gibi listeleyebilirsiniz.

İngilizce becerilere örnekleri
beceriler ingilizce örnekleri

Hobbies and Interests

Hobileriniz ve ilgi alanlarınızla ilgili bölüme özgeçmişinizde “Hobiler” veya “İlgi Alanları” denir. Türkçe CV’de olduğu gibi, bu bölüm isteğe bağlıdır . 

Hobileriniz aracılığıyla belirli karakter özelliklerini işverene aktarabilir ve bu sayede pozisyona uygunluğunuzu vurgulayabilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca sizi olumlu bir şekilde temsil eden hobileri adlandırın. Aşağıdaki örnekleri kullanabilirsiniz.

 • Spor (ör. futbol, ​​tenis, binicilik)
 • Yaratıcı hobiler (ör. resim yapmak, flüt çalmak)
 • Yemek pişirme (ör. Türk mutfağı)
 • Sosyal medya hobileri (ör. Twitter veya Instagram)
 • Sürekli eğitim hobileri (ör. müzeleri ziyaret etmek)

TV izlemek veya müzik dinlemek gibi pasif hobiler listelemeyin . Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi ekstrem sporlardan bahsetmeyin. Bu, işverenlere kendinizi yaralayabileceğiniz ve uzun süre işten uzak kalabileceğiniz izlenimi verebilir.

Hobiler ve İlgi Alanları ile ilgili daha fazla bilgi için makalemizi okuyabilirsiniz.

References

İngilizce CV örneklerinde referanslar özellikleri ABD ve Kanada’daki uygulamalar için istenmektedir ve bu kişilerle gerçekten iletişime geçilir. Onlara verdiğiniz bilgilerin doğru olup olmadığını ve kişiliğini sorabilirler. Bu yüzden sıradan insanları değil sizi gerçekten tanıyan kişileri referans olarak eklemelisiniz.

İngilizce CV örneklerine yazacağınız referanslarda varsa ünvanını adını soyadını, nerede çalıştığını, görevini ve iletişim bilgilerini belirtmelisiniz.

Eğer bir referns yazıp yazmamaktan emin değilseniz özgeçmişiniz sonuna istek üzerine belirtilebilir (*References available upon request) yazabilirsiniz.

Düzen

İngilizce CV genellikle biraz daha özgür ve daha moderndir . Bu nedenle CV örneğinizde grafikler,şekiller, renkler veya modern yazı tiplerine daha fazla bireysellik kazandırabilirsiniz . 

Her şeyden önce, İngilizce CV’niz tüm bilgileri profesyonel ve okunabilecek bir şekilde sunmalıdır. Özgeçmişinizi aşağıdaki gibi biçimlendirmek en iyisidir:

 • Yazı tipi: Arial, Times New Roman veya Calibri
 • Yazı tipi boyutu: Metin için 10 – 12 punto, başlıklar için 16 puntoya kadar
 • Yazı tipi rengi: siyah veya siyaha yakın
 • Kenar boşlukları: 1-2 cm arası
 • Satır aralığı: 1 – 1,5 arası
 • Sayfa rengi: Beyaz

İngilizce CV taslağında kullanılacak yazı tipi olarak her bilgisayarda bulunabilen Arial,Times New Roman ve Calibri gibi örnekler verilmiştir. Bu eğer Word programı ile hazırlarsanız ve Word formatında bir cv örneği hazırlarsanız kullanmanız gereken yazı tipidir.

Ancak İngilizce PDF CV örneği hazarlayacaksanız şekil,düzen ve yazı tipi gibi hatalarla karşılaşmayacağınız için Rubik,Roboto,Ubuntu gibi yazı tiplerinide kullanabilirsiniz. PDF CV örnekleri hazırlama konusundan kısaca bahsedecek olursak.

Word porgramı ile hazırlamış olduğunuz ingilizce özgeçmişinizi kaydederken PDF şeklinde kaydetmeniz durumunda PDF formatında bir CV elde etmiş olursunuz. Bknz. Örnek aşağıdadır.

İngilizce CV örneğimizi PDF olarak kaydetme
İngilizce CV örneğimizi PDF olarak kaydetme

İngilizce CV Örnekleri

amerika ingilizce cv örnekleri
amerika ingilizce cv örnekleri
İngiltere,Kanada CV örneği
İngiltere CV örnekleri

Amerika Konsolosluğu İş ilanları için tıklayın

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sistem tarafından Adınız Ziyaretçi olarak yazılacaktır. Değiştirmek için ad alanına tıklayın.

Benzer Yazılar